آخرین خبر های هیئت :
خانه » مقالات » تاریخچه مسجد خیرآباد بیرجند

تاریخچه مسجد خیرآباد بیرجند

Masjedباسمه تعالی

مسجد صاحب الزمانی خیرآباد نو بیرجند در سوم شعبان ۱۳۴۰ هجری شمسی توسط مؤسسین محترم حاج سید احمد رونقی ، مرحوم  حاج مشیت الله وریدی ،  مرحوم حاج محمد حسن محمد پور پایه گذاری شد  .

مساحت مسجد در آن زمان  حدوداً ۷۰۰متر با زیربنای ۳۰۰ متر  می باشد که قسمت برادران حدوداً ۱۸۰متر و قسمت خواهران ۱۲۰ متر می باشد ودر شب ولادت سراسر نورآقا امیر مؤمنان علی ابن ابیطالب در سال۱۳۴۷ هجری شمسی به بهره برداری رسید  . یکی از کسانی که در ساخت این مسجد مقدس سهم بسزایی را ایفا نمود مرحوم آیت الله تهامی می باشند .

این فقیه عالیقدردر سال ۱۲۷۵ شمسی در قریه سیدان بیرجند  دیده به جهان گشود و در محضر علمایی همچون آیت الله میرزای نائینی تلمذ نموده و به درجه اجتهاد رسیدند و در سال ۱۳۴۴ در سن ۷۶ سالگی  بدرود حیات و در صحن مسجد به خاک سپرده شده اند.

در شأن این فقیه عالیمقام همان بس که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی  در دیدار مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در آذرماه ۱۳۶۸ فرمودند :

” مرحوم آقا سید حسن تهامی رضوان الله علیه که از مجتهدین برجسته کشور ما بود ، در بیرجند سالهای متمادی منزوی شده و به قدری ناشناخته ماند تا وفات کرد.سال ۱۳۴۱ یا ۱۳۴۲در بیرجند که رفته بودم مسئله اصلاح حوزه را به من گفت ”

یکی دیگر از افتخارات نمازگزاران این مسجد این است که مرحوم حاج سید علی اکبر قاسمی  پدر محترم شهیدین قاسمی افتخار خدمتگزاری  بعنوان خادم به خاندان عصمت و طهارت را  از بدو تأسیس مسجد و حسینه را  داشته  اند .

از فعالیتهای مسجد علاوه به برگزاری نماز جماعت در سه وعده که توسط حجه الاسلام حاج سید احمد رونقی از همان بدو تأسیس برگزار می شود به برپایی مراسم اعیاد { بویژه مراسم نیمه شعبان خجسته زادروز ولادت  منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج) }  و سوگواری ائمه اطهار ،  برگزاری دوره های قرآن که سابقا توسط مرحوم حاج آقای شهاب پدر محترم شهید بزرگوار حاج محمد شهاب اداره میگردیده و همچنین برگزاری دعای ندبه ، کمیل و توسل در طول هفته  نام برد  .

هیئت عزاداران حضرت علی اصغر (ع) در محل حسینیه حجت این مسجد قرار دارد و از جمله هیأتهای قدیمی و پر سابقه بیرجند می باشد که در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی تأسیس گردیده است و توانسته است جمع زیادی از عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت را در دامن خود پرورش نماید  .

والسلام

درباره‌ی Hamid

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*